15 Aralık 2008 Pazartesi

Yunanistan Bugün (8.12.2008)

kaynak : http://de.indymedia .org/2008/ 12/235342. shtml?c=on# comments2

Yunanistan Bugün (8.12.2008)
 
Şu anda Yunanistan’daki tüm olaylarla ilgili bilgi veren kapsayıcı bir haber yazmak imkansız. Her dakika yeni bilgiler geliyor. Almanya’dayım ve haber kaynaklarım Atina-Indymedia, Yunanistan medyası ve telefon konuşmaları. Çok uzak olduğum için bu rapor çok da güvenilir değil ama her şeyi olabildiğince “süzdüm”.  Bu metin sadece küçük bir katkı. Atina-Indymedia’ dan bazi linkler vermek de istiyordum ama maalesef yaklaşık bir saattir sayfa görüntülenemiyor.
 
15 yaşındaki Alexis’in kurşunlanması tüm ülkeyi ayağa kaldırdı. Olayların arka planını anlatan güzel bir yazı Indy’den okunabilir :  http://de.indymedia .org/2008/ 12/235149. shtml
 
Çatışmaların ve mobilizasyonun belli bazı küçük otonom grupların eylemleri olmadığını, aksine toplumun büyük bir kısmının gerçekten ayaklandığını ve sinirli olduğunu anlamak önemli. Eylemlerde ve kısmen saldırılarda da anarşistler, sol-radikaller, solcular, liseliler ama onların aileleri, öğretmenleri ve birçok başka insan da yer alıyor. Dürüst, yaygın ve Yunanistan halkının kültürel yapısı içinde anlaşılabilecek bu kızgınlık, bir devlet görevlisinin genç birisini korumayıp tam tersine kurşunlamasından kaynaklanıyor. Ana-akım medya ve muhalefet “cinayet”ten söz ediyor. Hükümet ise sadece sokaklarda değil politik olarak da savunmada.
 
Bugün ülkede çoğu okulda ders yapılmadı, birçoğu işgal edildi ve herkesten önce öğrenciler küçük şehirlerde kendi kendilerine polis merkezlerine eylemler düzenledi. Düzinelerce yerde karakollara sembolik olarak saldırıldı. Kaç tane karakola molotof kokteylleriyle ciddi saldırılar düzenlendiğini söylemek zor. 10’un üzerinde olmalı. Yarın tüm okullar yas nedeniyle kapalı. Eğitim bakanının duyurusu yapılan basın toplantısı da aynı şekilde öğrencilerin saldırısına uğradı.
 
Öğretmenlerin ve memurların sendikaları önümüzdeki günler için grev çağrısı yaptı. Çarşamba günü için ülke çapında bir genel grev duyurusu zaten çoktan yapılmıştı. Tutuklular da yarın dayanışmaya katılıyorlar ve yas göstergesi olarak açlık grevi yapıyorlar.


Şu anda Atina’da çatışmaların 3. gecesi yaklaşık 15.000 kişinin katıldığı bir birleşik eylemle başladı. Polisle karşılıklı çarpışmalar kısa sürede başladı, bir sürü banka, süper market, devlet binası, lüks otel vb. hasar gördü, tahrip edildi ya da ateşe verildi.Bir sürü bina şu anda tamamen alevler içinde. Şehrin “daha iyi” alışveriş caddeleri ise neredeyse yıkılmış durumda. Merkezdeki en az 3 üniversite ( Politeknik, Hukuk, ASOEE-Ekonomi ) işgal altında ve geri çekilme bölgeleri olarak kullanılıyorlar. Polisin sayısız gaz bombası atmosferi değiştirdi, genel sağlık konseyi alarma geçti. Çatışmalarda binlerce insan yer alıyor, bir isyandan söz ediliyor. Bakanlar Kurulu toplandı ve olağanüstü hal ilanına karar verilMEdiğini bildirmeyi gerekli gördü.
 
Ioannina, Petra, Selanik, Larissa ve Kreta’da da şu sıralar çatışmalar devam ediyor. Hedefler neredeyse yalnızca polis binaları, bankalar ve resmi makamlar. Polis şu anda gerçek anlamda savunmada ve doğrudan temastan kaçınıyor. Bunun daha ne kadar süre bu şekilde devam edeceğini kimse bilmiyor.
 
Son 3 gündür birkaç gözaltı ve tahminen yalnızca bir tutuklama gerçekleşti. Kaç yaralının olduğu ise bilinmiyor. Polis plastik mermilerle ateş ediyor. Bir polis de ağır yaralandı. Tahrip edilmiş mağazaların, bankaların, otomobillerin vb. tam sayısı şu anda verilemiyor.
Gencin cenaze töreni yarın büyük bir gösteri şeklinde gerçekleşecek. Çarşamba günü genel grev vesilesiyle büyük bir toplanma gerçekleşecek. Sendikalar bunu takiben planlanan eylemin gerçekleşmesini istemiyor.
 
Geride bir soru işareti kalıyor: Devlet baskısına karşı spontane gelişen öfke betimlenen havada mı devam edecek yoksa protestoların şekli sonunda yıldırıcı mı olacak?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder