10 Ocak 2009 Cumartesi

Video: Yunanistan'da çatışmalar sürüyor

http://www.megatv.com/summaries.asp?catid=14539&subid=2&tag=11465&pubid=1232735

Video

9 Ocak eyleminden bir video
http://www.tvxs.gr/v2972

Yunanistan'da hareketlilik sürüyor.


Güncelleme 5.01 , Petras'tan iki gösteri haberi gelmekte, gösterilere 2,000 kişinin katıldığı bildiriliyor. Gösterilerden biri sağcı milisler tarafından öldürülen Nikos Temponeras'in öğretmenlik yağmış olduğu okulun önünde.
Selanik'teki gösterilerde göstericiler Ana Poli polis merkezine saldırdılar, polis gözyaşartıcı gaz kullanarak cevap verdi. 1,500 den fazla kişinin katıldığı gösteriler, göstericilerin tiyatro okulu ve merkez üniversitesi kampüsüne doğru geri çekilmesiyle son buldu.

Atina, 9.1 - Atina'daki göstericilerden biri polisin arkasından yaklaşıp kafasına vurduğu sopa yüzünden yaralandı. Gösterici tedavisinin ardından hastaneden çıkarken gözaltına alındı. fotoğraf:UK IMC

kaynak: http://www.occupiedlondon.org/blog/2009/01/09/38-1538-massive-athens-demo-ends-people-retreat-in-the-university-air-gun-found-by-demonstrators-patras-demo-set-to-start/

Atina: Polis eyleme saldırdı.

9.01.2009

Polis güçlerinin eylemcilere, gazetecilere, avukatlara vahşice saldırısı. Yaklaşık 20.000 kişinin katıldığı Atina’daki eyleme vahşice saldırıldı.

Bugün öğleden sonra Atina’da yeni yıldan bu yana liselilerin ve üniversitelilerin düzenlediği ilk eylem sırasında hukuki yardım sağlamaya çalışan 15 avukat görevlerinden alıkonuldu ve gözaltına alındı.
En az iki gazeteci yaralandı. Daha fazla sayıda olan diğerlerinin işlerini yapmaları engellendi ve gözaltına alındılar.
Yaralıları hastaneye götürmek isteyen hastane personeli bile polis tarafından saldırıya uğradı ve yaralandı.
Hastaneden çıkan iki yaralı, polisin yeniden saldırması sonucu bir kez daha yaralandılar.
Şu sıralar Gazeteciler Birliği, Öğretmen Sendikası ve Avukatlar Derneği temsilcileri bir çok eylemciyle birlikte, gözaltına alınanların getirileceği polis merkezi GADA’nın önünde toplanıyorlar.

Kaynak: http://de.indymedia.org (http://athens.indymedia.org/)