17 Aralık 2009 Perşembe

Yunanistan'dan Haberler - 17 Aralık 2009

17 Aralık 2009

LA.O.S’nin faşistleri (parlamentodaki nazi partisi) dün gece Agios Panteleimonas meydanındaki gibi bir ikinci sahte kurul oluşturmak üzere Atina’daki Amerika meydanında toplandılar. Amaçları böylece göçmenlere yönelik saldırılara başlayabilmek ve öldürme işlerine devam edebilmek. Kypseli ve Patisia mahallelerinden toplanan ırkçılık karşıtları nazilerden çok daha fazlaydı ve bu toplanmayı engellediler. Bu olayı destekleyen nazi politikacı th. Plevris meydanı terk etmek zorunda kaldı ve kalan birkac nazi polisi çağırdı ve meydandan onların eşliğinde ayrıldı.

Kavala şehrinde dün bankalara karşı saldırılar düzenlendi. Alpha Bank’ın, FBB’nin, Yunanistan Ulusal Bankası’nın ve Postane Bankası’nın camları kırıldı ve içeri molotof kokteylleri atıldı. Polis 18 kişiyi karakola götürdü ama onlara karşı herhangi bir delil yoktu.

13.30’dan hemen sonra 20 işçi Selanik’teki ET3 televizyon kanalının stüdyosuna girdi. İşçiler canlı haberleri durdurdular ve resmi işçi sendikasının katılmayı reddettiği bugünkü grevle ilgili tutumlarını açıkladılar. Bundan kısa sure sonra 2 grup özel polis gücü binanın karşısına geldi.

Bugünkü greve katılan inşaat işçileri işverenlerin sözcüsü olan grev karşıtı işçiler tarafından dövüldü. İşçi sendikalarının çoğu grev çağrısı yaptı.

Irakleio, Girit İşçileri eylemi : 550 civarında kişi katıldı ve hastaneden atılan 9 işçiye destek amaçlı Girit Sağlık Merkezini bloke ettiler. (Çağrıcıların çoğu parlamentodaki sol partilerdi.)

Selanik’teki işçi eylemi az katılımla gerçekleşti.(Çağrıcıların çoğu parlamentodaki sol partilerdi.)

Atina’daki işçi eylemine katılım da azdı. .(Çağrıcıların çoğu parlamentodaki sol partilerdi.)

Dün motorsikletli ve arabalı 60 kişinin katılımıyla Irakleio merkez polis karakolunda RIDVAN ÇELİK (RIDO) ile dayanışma eylemi gerçekleşti. Rido muhtemlen gönderilmeyecek ama politik sığınmacılık talebinin sonucunu bekliyoruz.

Elefsina şehri çevresindeki endüstriyel büyümeye karşı eylemlere ilişkin bilgi için: http://thriasiofoto.blogspot.com/

Haber: http://de.indymedia.org/2009/12/269144.shtml

Yunanistan'dan Haberler - 16.12.2009

16 Aralık 2009

Naziler, Grit’e bağlı Hanya’daki “Göçmenlerin Sosyal Merkezi”ne saldırdı. Bir hafta once nazi sembolleriyle yazılama yapmışlardı ama bugün sabah içeri girdiler, binayı yaktılar ve duvarlara spreyle svastikalar yaptılar.

Judith Butler bugün Atina’daki Goethe Enstitüsünde “ Performatif Politik ve Devlet Şiddetinin Eleştirisi” başlıklı bir konuşma yapacak. Perşembe günü ise Panteios Üniversitesi’nde “Rolcülükten Geçiciliğe” başlıklı bir sunum yapacak. Judith Butler’ın profile : http://de.wikipedia.org/wiki/Judith_Butler

Dimosthenis Asimakopoulos, Atina Üniversitesi’ndeki görevinden yaralı taklidi yaptığı kanıtlanınca istifa eden Mr. Kittas’ın yerine rektör olarak atandı. Yeni rektör resmi olarak üniversite çevresine binaların her türlü raikal eylemden korunması amacıyla özel polis güçleri istedi.

Birkaç gün önce Sisam Adası’ndan FRONTEX uçağıyla bilinmeyen bir yere gönderilen 85 göçmen şu anda Afganistan’da.

Kilkis çiftçilerinden Evzonoi sınırına yeni blokaj. Çiftçiler FYROM’dan gelen ürünlerle dolu olan kamyonların Yunanistan’a girişini engelliyor.

Haber: http://de.indymedia.org/2009/12/269047.shtml