10 Mayıs 2010 Pazartesi

Arjantin'deki Yunanistan İsyanıyla Dayanışma Eyleminden Fotoğraflar

6 Mayıs'tan Eylem Görüntüleri

">

6 Mayıs'tan polisle çatışma görüntüleri

">

6 Mayıs'tan görüntüler

">

Atina Cuma 7/5 - Yasa ve Düzen
Yunan polisi barışçıl bir gösteriye, Tsamadou' daki göçmenler sosyal merkezine, Zaimi sokağındaki bir sosyal merkeze ve Exarcheia caddesi civarında bulunan evlere saldırdı.

Bir çok insan evlerinde ve sosyal merkezlerde dövülerek, kafalarında ve kollarında camlar kırılarak saldırıya uğradı. Yaralananlara pansuman yaptırılmadı ve bir çoğu tutuklandı.

Haber Yunanistan' ın Indymedia sayfasından çabuk yayıldı. Bu sayfayı düzenli olarak takip eden polisler, yoldaşların, tutuklananların sorgulanmak için götürüldükleri Alexandras caddesindeki polis binasının önünde toplanacaklarını biliyordu. Yoldaşların polis binasının önünde toplanmasını önlemek için polisler, tutukluları şehrin güneyindeki Petrou Ralli polis merkezine götürdüler.Ayrıca polisler Exarcheia bölgesinde bulunan özel mülkiyetlere saldırdı ve evlerin içinde yaşayan insanları dövüp, yaraladı. Bu saldırılarda yaralanan Ioanna Manousaka, Eleftherotypia gazetesine konuştu;

Barışçıl bir yürüyüşe katıldığını ve eve dinlenmek için döndüğünü ancak kısa bir süre sonra kapısının polislerce kırıldığını duydu. Ne olduğu görebilmek için kapısına doğru giderken polisler içeri daldı ve kadını dövmeye başlayıp kafasının çeşitli yerlerinden yaralanmasına sebebiyet verdi. Evin kapı kilidini parçaladılar. Kendi evinde kadını dövüp yaralayan polisler, polis kayıtlarına geçmemesi ve medyaya bu olayın duyurulmaması için yaşlı kadını tutuklamadılar.

Mağdurun korkarak susacağını düşünmüş olmalılar ancak Ioanna gidip medyaya bu olayı anlatacak kadar cesaretliydi.

Çeviri: T.Y.
Türkçesi: http://www.internationala.org/index.php/cokusun-semptomlari/ordu-polis-devlet-teroru/658-atina-cuma-75-yasa-ve-duezen.html
Kaynak: http://actforfreedomnow.blogspot.com/2010/05/friday-75-athenslaw-and-order.html

Yunanistan' daki isyan ve tutuklularla tüm dünyada dayanışma

1 Mayıs, Napoli: Giannis Dimitrachis, Alfredo Bonnano, Christos Stratigoupoulos ile dayanışmak için dört ATM ' ye boya ve çekiç ile saldırıldı. " Özgürlüğün hayaleti her zaman dişlerinin arasında bir bıçak ile geri gelir."

28 Nisan, Prag: Yunanistan büyükelçiliği bahçesine molotof atılmasıyla yangın çıktı. Büyükelçilik girişine Dimitrakis ismi ve daire içinde "A" çizildi. Basın benzer bir kundaklama olayının Brezilya' daki Yunanistan konsolosluğunda gerçekleştiğinden bahsediyor.

27 Nisan, Londra: "Hellenic Center" işgal edildi. "Dmitrakis ve tüm anarşistlere özgürlük, Lambros Fountas' a saygı, Cezaevlerine yangın- Alfredo Bonanno ve Christos Stratigopoulos' a özgürlük!" yazılı iki banner asıldı.

27 Nisan, Buenos Aires: Yunanistan büyükelçiliği önünde toplanıldı. Beş yoldaş tutuklandı (bir tanesi polisler tarafından ciddi bir şekilde yaralandı) ve evleri arandı. Basın, büyükelçiliğe molotof atıldığından bahsediyor. " Kamu otoritesine saldırı, tecavüz ve atak, ideolojik gücün suistimali" suçlamalarıyla 29 Nisan' da hapsedildiler.

26 Nisan, Roma: San Paola' daki üç ATM şubesine boya ve asitle sabotaj düzenlendi ve " Dimitrakis' e özgürlük! " yazılamaları yapıldı. "Yunanistan Devletindeki tüm tutsak yoldaşlara özgürlük! Cezaevlerine ateş!"

25 Nisan, Barselona: Gracia bölgesinde Caixa Catalunya bankasının Atm şubesi ateşe verildi. "Bırakın dayanışma alevleri dağılsın, küllere dönüşene kadar!"

15 Nisan, Paris: Societe Generale bankasına boya ile saldırıldı, bankanın camı ve atm' si parçalandı. İnşaat halindeki emlak ajansına "-Bim!- Sermayeye savaş! Mülkiyete savaş!" yazılamaları yapıldı. Bu eylem ile "hakimiyet" e (domination) ve onun bütün formlarına karşı savaşan Yunanistan' daki ve başka yerlerdeki dostlarımıza dayanışmamızı gönderiyoruz!

30 Mart, Brüksel: Yunan kilisesi kırmızıya boyandı. "Devlet ve kilise öldürür ve hapseder!" yazıldı.

28 Mart, Paris: Yunan ortodoks kilisesinin kapıları ateşe verildi. BNP bankasının (bu banka en büyük yunan bankalarından biri olan Piraeus bankasına sahip) camları kırıldı ve ATM şubeleri hasara uğratıldı. Eylem sonrası bildirimiz: "Tüm devlet rehinleriyle ( ekmek hırsızından, bombacıya...) dayanışma! Sizlere yolunuzda iyi şanslar. Krizleri derinleştirelim, burada olduğu gibi her yerde!"

18 Mart, Brüksel: BNP bankası tamamı ile parçalandı. "Yunanistan gibi her yerde, sermaye ölebilir. Yunanistan devleti tarafından rehin alınan bütün anarşistlerle dayanışma!"

15 Mart, Brüksel: Dexia bankasınının camları kırıldı.

15 Mart, Brüksel: Yunan diplomatlarına ait iki araba yakıldı.

Çeviri: T.Y.
Türkçesi: http://www.internationala.org/index.php/isyan/anarsist-hareket/671-yunanistan-daki-isyan-ve-tutuklularla-tuem-duenyada-dayanma.html
Kaynak: Non-Fides.fr

İsveç'ten Dayanışma Eylemi

Stockholm'de 6 Mayıs günü Yunanistan'daki ayaklanmayla dayanışmak için bir eylem gerçekleştirildi.
Kaynak: http://actforfreedomnow.blogspot.com/2010/05/solidarity-from-sweden-to-greek-people.html

Hollanda'da Dayanışma Eylemi

Den Haag'da 6 Mayıs'ta Yunanistan ayaklanmasıyla dayanışmak için Yunanistan Konsolosluğu önünde bir eylem gerçekleştirildi.


Kaynak: http://actforfreedomnow.blogspot.com/2010/05/solidarity-from-holland.html

Selanik: 71 ATM kullanılmaz hale getirildi

5 Mayıs Çarşamba gününün erken saatlerinde Selanik'in çeşitli semtlerinde bulunan (Euosmos, centre, Touba, Ambelokipoi, Pylaia, Kalamaria, Sukies) 71 ATM'yi kullanılamaz hale getirerek 24 saatlik genel grevin açılışını kutlamaya karar verdik. Bu eylem toplumun işleyişinde var olan sessizliğe karşı varolan karşıtlığın bir parçası olan puzzle'ın başka bir parçasıdır. Paranın sirkülasyonuna karşı bir eylem. Herkesin yapabileceği kolay bir eylem (biraz kuru bir yapıştırıcı ve bir kaç kart bu makineleri sabote etmek için yeter). İlişkilerin tüketici kavramlarıyla açıklandığı bunun gibi bir toplumda, bizler yıkıcı arzularımızı salarak sömürünun mantığını bu şekilde değiştirerek yaşamlarımızda Devlet tarafından tanımlanmış normalliğe karşı çıkmak için her anı değerlendiriyoruz. Bizler üretimin ve böylelikle tüketim kesintiye uğratılacağı temel kriteri olan grevlerin devlete karşı gerçek tehditler olduğunu göstermek için eyliyoruz, bu biçimde normallik bloke edilebilir ve herkese yaşamlarını çalanlara karşı sokaklarda kendi direnişlerini örgütleme şansı verilmektedir. Grevlerin asimile edilmesinden ve başka bir demokratik hakka dönüşmesinden dolayı, bu tehdit gündelik yaşamda mutlu bir moladan başka bir şeye dönüşmemiştir.

Kaynak: Angry News From Around the World
Türkçesi: http://www.internationala.org/index.php/isyan/anarsist-hareket/668-selanik-71-atm-kullanlamaz-hale-getirildi.html