10 Mayıs 2010 Pazartesi

Atina Cuma 7/5 - Yasa ve Düzen
Yunan polisi barışçıl bir gösteriye, Tsamadou' daki göçmenler sosyal merkezine, Zaimi sokağındaki bir sosyal merkeze ve Exarcheia caddesi civarında bulunan evlere saldırdı.

Bir çok insan evlerinde ve sosyal merkezlerde dövülerek, kafalarında ve kollarında camlar kırılarak saldırıya uğradı. Yaralananlara pansuman yaptırılmadı ve bir çoğu tutuklandı.

Haber Yunanistan' ın Indymedia sayfasından çabuk yayıldı. Bu sayfayı düzenli olarak takip eden polisler, yoldaşların, tutuklananların sorgulanmak için götürüldükleri Alexandras caddesindeki polis binasının önünde toplanacaklarını biliyordu. Yoldaşların polis binasının önünde toplanmasını önlemek için polisler, tutukluları şehrin güneyindeki Petrou Ralli polis merkezine götürdüler.Ayrıca polisler Exarcheia bölgesinde bulunan özel mülkiyetlere saldırdı ve evlerin içinde yaşayan insanları dövüp, yaraladı. Bu saldırılarda yaralanan Ioanna Manousaka, Eleftherotypia gazetesine konuştu;

Barışçıl bir yürüyüşe katıldığını ve eve dinlenmek için döndüğünü ancak kısa bir süre sonra kapısının polislerce kırıldığını duydu. Ne olduğu görebilmek için kapısına doğru giderken polisler içeri daldı ve kadını dövmeye başlayıp kafasının çeşitli yerlerinden yaralanmasına sebebiyet verdi. Evin kapı kilidini parçaladılar. Kendi evinde kadını dövüp yaralayan polisler, polis kayıtlarına geçmemesi ve medyaya bu olayın duyurulmaması için yaşlı kadını tutuklamadılar.

Mağdurun korkarak susacağını düşünmüş olmalılar ancak Ioanna gidip medyaya bu olayı anlatacak kadar cesaretliydi.

Çeviri: T.Y.
Türkçesi: http://www.internationala.org/index.php/cokusun-semptomlari/ordu-polis-devlet-teroru/658-atina-cuma-75-yasa-ve-duezen.html
Kaynak: http://actforfreedomnow.blogspot.com/2010/05/friday-75-athenslaw-and-order.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder