17 Aralık 2008 Çarşamba

Tutuklular ile ilgili bilgi

6 ARALIK’TAN İTİBAREN GÖZALTILAR, ÜLKE ÇAPINDA

(17/12/08)

Suçu kanıtlanmış ve/veya para cezasına çarptırılmış herkesin “flagrante delicto” (suçüstü) duruşması yapıldı [suçun ya da gözaltının polis tarafından ilan edilmesinden sonra, 48 saat içinde duruşmanın yapılması gereken bir polis veya sulh mahkemesinde, ya da daha basit bir ifadeyle acele bir mahkemede]. Kalanlar, duruşma tarihleri (genellikle birkaç ay sonrasına) belirlendikten sonra salıverildi; duruşma-öncesi gözaltı için alıkonulanlar hariç (Yunan yasalarına göre, bu gözaltılar bir yıl kadar sürebiliyor ve genellikle duruşma öncesi uzun süreli mahkûmiyet için kullanılıyor). Polis tarafından yakalanıp alıkonulmuş, hakkında kanıt ya da suçlama olmayan çok daha fazla (yüzlerce) kişi oldu; bunlar da salındı. Son verilere göre yaklaşık 210 tutuklama gerçekleştirildi. Tutuklananların %27’si yasal yaş sınırı altında, %21’i göçmen ve %32’si hala gözaltında.


ATİNA: 50 göçmenin duruşması kabul edildi; yargılama sonucu, şartlı tahliye hakkı olmaksızın 18 ay hapse çarptırıldılar. Duruşmalar sırasında tercümanları yoktu ve cezalarını çektikten sonra sınır dışı edilmeleri muhtemel (göçmen duruşmaları her gün gerçekleşiyor ve durum henüz açık değil). Ayrıca, 9 Aralıkta 2 tutuklama oldu ve duruşma günleri belirlendi (tutuklular salıverildi), 11 Aralıkta 5 kişi (3 göçmen, 2 Yunan) 15 Aralıkta da başka 4 kişi duruşma öncesi gözaltına alındı (Ekonomi Üniversitesi [ASOEE] işgal bloguna ve arkadaşlarımıza göre).


SELANİK: 21 tutuklama (yasal yaş sınırı altında olan 3 kişi 13 Şubat 2009’da duruşmaya çıkarılacak – kalanlar, çoğunluğu göçmen, suçüstü yargılandı [polis ya da sulh mahkemesinde], suçlu bulundu; kimse duruşma öncesi gözaltına alınmış değil. Belki her geçen gün tutuklamalar artıyordur – ASOEE bloguna ve arkadaşlarımıza göre).


KOZANI: 34 tutuklama (3 kişi Grevena cezaevinde duruşma öncesi gözaltında – 34 tutuklamanın 15’i polis tarafından resmi olarak duyurulmadı, sadece sözlü olarak duyuruldu! – yaş sınırı altında olan 7 kişiden ikisi Arnavut göçmen – Göz yaşartıcı gaz fişeği tarafından yüzünden ciddi biçimde yaralanmış bir tutuklu [başka 2 kişi gibi, hastanede tutuklanmıştı], Atina’daki bir hastaneye sevk edildi – avukatlara, yoldaşlarımıza ve ASOEE bloguna göre)


PTOLEMAIDA: 7 tutuklama (yaş sınırı altında 5 kişi, 2 yetişkin yargılandı, suçlu bulundu ve şartlı olarak tahliye edildi – gözaltında kimse yok – avukatlara ve arkadaşlarımıza göre).


LARISA: 19 tutuklu, tutuklular terörle mücadele yasasına göre yargılanacak (8 tanesi yasal yaş sınırı altında – 4 yetişkin Korydallos cezaevinde duruşması öncesi gözaltında – avukatlara ve arkadaşlarımıza göre).


KARDITSA: 3 tutuklama (hepsi yaş sınırı altında, DA’dan çıkan kararla salıverildiler – medya).


PATRAS: 21 tutuklama (9 kişi yaş sınırı altında, muhtemelen kimse gözaltında değil – arkadaşlarımıza göre).


CHANIA: 6 tutuklama (5 kişi yaş sınırı altında, 1 yetişkin – kimse gözaltında değil – arkadaşlarımıza göre).


HERAKLION: 18 tutuklama (herkes kefaletle ya da şartlı tahliye edildi – 4 yetişkin – kalanlar ebeveynleriyle beraber tutuklanmış yasal yaş sınırı altında olanlar, ebeveynler “ihmalkârlık”la suçlandı! – arkadaşlarımıza göre).


VOLOS: 6 tutuklama (yaş sınırı altında beş kişi, salıverildiler ve 26 Şubatta duruşmaya çıkarılacaklar – bir yetişkin yargılandı ve 3 hafif suçtan 2 yıl 10 ay cezaya çarptırıldı – yerel basın ve ERT).


RETHYMNON: 1 tutuklama (15 Aralıkta, yaş sınırı altında, babası da ayrıca ihmalkârlıkla suçlandı – kimse gözaltında değil – medya).


KAVALA: 2 tutuklama (biri 8 diğeri 10 Aralıkta – kimse gözaltında değil – arkadaşlarımıza göre).


KASTORIA: 1 tutuklama (yaş sınırı altında – polis merkezine zarardan 4500 Euro para cezasına çarptırıldı – gözaltı yok – medya).


ZAKYNTHOS: 6 tutuklama (2’si yasal yaş sınırı altında, 13 ve 16 yaşlarında, DA’nın kararıyla şartlı olarak tahliye edildiler – kalan 4 kişi genç göçmenler (1 kadın ve 3 erkek), 19 Mart 2009’da 5 hafif suçtan duruşmaya çıkarılacaklar – duruşma öncesi gözaltı yok – arkadaşlarımıza ve yerel basına göre).


Yürüyüşler, çatışmalar ve basit gösteriler olmasına rağmen tutuklama olmayan (bazılarında insanlar polis merkezlerine götürüldü ancak tutuklama yok) kasabalar ve şehirler:


Serres, Chalkida, Ioannina, Veroia, Xanthi, Komotini, Alexandroupolis [buralardaki arkadaşlarımıza gore]


Drama, Trikala, Florina, Chios, Mytilini, Korinthos, Kefallonia, Lamia, Agrinio, Nafpaktos, Rhodos, Syros, Leros [medya]

Çev: e

Kaynak: http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=948283

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder