23 Aralık 2009 Çarşamba

Yunanistan'dan Haberler - 23 Aralık 2009

23 Aralık 2009

Rektör ve sivil polisler bugün Hanya Üniversitesi’nin "Papadopetrou Binası"nı tahliye etti. Bina rektörün binayı özel şirketlere kiraya vermesini önlemek isteyen öğrencilerce işgal edilmişti ve tartışmak için toplanılan, politik eylemlerin ve kültürel faaliyetlerin gerçekleştirildiği bir alan olarak kullanılıyordu. Gryspolakis birçok öğrencinin noel tatili için evlerine gittiği zamanı iyi değerlendirerek binayı tahliye etti. Tahliyeyi engellemek isteyen öğrenciler sivil polislerce durduruldular.

Atina Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı K. Michalos, dün polis memurlarına alman hukukunda olduğu gibi eylemlerden önce başvuru ve izin mekanizmasının getirilerek şehir merkezinde daha az eylem olmasını talebini iletti. K. Michalos cunta bakanlarının çocuğudur ve ayrıca işçilerin grevini de hukuku kullanarak durdurmaya çalışmıştı.

Kavala şehrindeki baskılar devam ediyor. Dün gece poster asan vatandaşlar gözaltına alındı ve ayrıca parmak izleri de alındı

34 yıl önce bugün “17 Kasım” şehir gerillası takımı CIA ajanı Richard Wells’I öldürerek ilk eylemini gerçekleştirmişti.Takım arabasını durdurmuş, karısını ve şoförünü çıkardıktan sonra onu öldürmüş ve arabanın içinde sorumluluğu üstlendiklerini belirten bir açıklama bırakmıştı. Daha sonra gazetelere gönderilen bu açıklama hiçbir zaman yayımlanmadı. Richard Wells, Yunanistan’daki askeri cuntanın ilanından ve Guatemala’daki pek çok devlet kaynaklı suikastten sorumluydu. 17 Kasım 2002’de bir bomba Savvas Xiros’un ellerinde patladığında eylemleri sona ermiş oldu.

Haber: http://de.indymedia.org/2009/12/269716.shtml

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder