23 Aralık 2009 Çarşamba

Yunanistan'dan Haberler - 21 Aralık 2009

21 Aralık 2009

Kıbrıs & Patision kendi kendine organize parkın açık meclisi, polisin park sakinlerine yönelik saldırılarını kınıyor. Son günlerde polis memurlari parka yöneik ilgilerini ve kontrolleri arttırdılar. Uyuşturucu kullanımı bahanesiyle park sakinlerini provoke ediyorlar, göçmenleri dövüyorlar ve daha önce insanlar onların saldırılarından dolayı ağır yaralanmamışlar gibi yaptıklarını yasal göstermeye çalışıyorlar. Açık meclis polislerin yeni hareketlerinin bazı teel nedenlere dayandığını düşünüyor:
1) Meclsin bazı üyeleri birkaç gün önce Amerika meydanında faşistlerin toplanmasını engelleyenlerdendi.
2) Polisin daha önce denemediği birşeyi yapan meclis, uyuşturucu satıcılarını parktan belli bir mesafe uzakta tutmayı başardı.
3) Atina belediyesi parkın sorumluluğunu yeniden almak, parkı yine betonarme bir bölgeye dönüştürmek ve vatandaşlara daha fazla mali yük yüklemek istiyor.
4) PASOK ( sosyal demokrat hükümet) 2008 aralıktan itibaren yayılan tüm özgür alanların ve işgal evlerinin sonunu getirmek istiyor.


PASOK özgür alanları bitirmek istiyor. Böylece özel polis güçlerini geri çekecek ve onları özel şirketere kiralayabilecek. Her yaştan vatandaş boş zamanlarını özel kafeler ya da çitle çevrili betonarme parklar yerine bu tür alanlarda geçirmeyi tercih ediyor. Meclis, insanların otoriteleri evlerine nasıl geri göndereceklerinin ve onları hükümetin araba parkı yapmayı düşündüğü ama meclisin koruduğu yeşil alanlardan uzak tutabilmenin yolunu bulabilmek için programlanmamış bir konsey çağrısı yapıyor

45 yaşındaki Nikos Polykrtaris Korydallos hapishanesinin psikoterapi hastanesinde bilinmeyen nedenlerden dolayı ölü bulundu. Geçen hafta 21 yaşındaki bir kürt erkek yaşamını kaybetmiş ve hapishane yönetimi onun adını bile açıklamamıştı.

“Karşılıksız ve genel yasadışılık için anarşistler” grubu 17-18 Aralıkta PASOK bürolarına karşı gerçekleşen saldırıların sorumluluğunu üstlendi. Grup, PASOK ofislerine yapılan saldırının, sosyal faşist partinin politikalarına olan sıfır tolerans tavırlarının bir göstergesi olduğunu belirtti. Grup ayrıca eylemleriye 2008 Aralık olaylarının hala devam ettiğini kanıtlayan binlerce öğrenciyi selamladı.

Bugun Kavala’da polise parmak izini vermeyi reddeden bir vatandaşın duruşması vardı. Vatandaş “yanlış bilgi vermek”ten suçlanıyordu ama görgü tanığı olarak mahkemeye çağrılan polislerin ifadeleri çelişkilerle doluydu. Savcı, verilen ifadeleri inandırıcı bulmadı ve yerel polis merkezi müdürünü duruşmaya çağırarak duruşmayı 4 Ocağa erteledi.

“Aktif Vatandaşlar Cephesi” bugün Atina’da araç sahiplerinden alınan yıllık vergi ve harçlardaki artışları protesto etti. Ücretler geçen yıla göre neredeyse iki katına çıktı.

İsrail doktorların öldürülen Filistinlilerin ve ölmüş İsrailli işçilerin organlarını ailelerinden hiçbir izin almadan aldıklarını kabul etti. Nancy Scheper’in eski İsrail Adli Tıp Kurumu Başkanı Jehuda Hiss’le yaptığı röportajda Hiss’in açıklamalarına göre organlar devlet hastanelerine gönderiliyordu ve deri yakılması için saklanıyordu. Bu gerçekler bir İsviçre gazetesinde yayımlanan röportajdan sonra ortaya çıktı. İsrailli otoriteler gazeteyi “antisemitist” olarak nitelendirdi.

Haber: http://de.indymedia.org/2009/12/269496.shtml

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder