15 Aralık 2008 Pazartesi

Indymedia: Alman Konsolosluğu İşgali

http://de.indymedia .org/2008/ 12/235153. shtml

Bugün, 8.12.2008 tarihinde Alexadros Grigoropoulos’ un soğukkanlı cinayetinden sorumlu olan Yunanistan devletine karşı Berlin’deki Yunanistan Konsolosluğu’nu işgal ettik.
 
Polisin keyfiliği ve gücü dalga gibi büyüyor, buna karşı çıkıyoruz!
 
Polisler bizim çocukları öldürürse, Yunanistan’daki gözaltındaki ve yaralı  yoldaşlarımızla dayanışmak için isyan etmek zorunluluk haline gelir.
Yunanistan devleti soğukkanlı bir katildir.
 
Bugün, 8.12.2008 tarihinde Alexadros Grigoropoulos’ un soğukkanlı cinayetinden sorumlu olan Yunanistan devletine karşı Berlin’deki Yunanistan Konsolosluğu’nu işgal ettik.6.12.2008’ de akşam vakti 16 yaşındaki lise öğrencisi Alexandros Atina’nın merkezinde bir polis tarafından soğukkanlı bir şekilde kurşunlandı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre polis gençlerden oluşan küçük bir grup tarafından kışkırtılmıştı.
 
Memurlar olay yerini terk ediyorlar, içlerinden iki tanesi birkaç dakika sonra geri dönüyor. Gerginleşen havada polislerden birisi silahını çekiyor ve iki el ateş ediyor, kurşunlardan birisi yakın mesafeden liselilerden birinin göğüs bölgesine isabet ediyor. Alexandros hastane yolunda öldü. Sinirlenen vatandaşlardan birisi polsin hastaneye giriş yolunu kapatti. Gecenin ilerleyen saatlerinde ve ertesi gün Yunanistan’daki birçok şehirde olduğu gibi Atina’da da güçlü polis gücüyle karşılaşılan spontane büyük eylemler gerçekleşti.
 
Şu sıralarda Yunanistan genelinde  toplumun tüm kesimlerinde büyük bir öfke hakim. Ülke bir kargaşa halinde. Birçok eylemci tutuklandı. Selanik’te polis plastik mermilerle kalabalıklara ateş ediyor ve bu sırada bir eylemci yaralandı.  Üniversiteler anında işgal edildi, durum kontrol dışında. Yurtdışında da öfke büyük.
 
Zagreb’de Yunanistan Büyükelçiliği önünde karışıklıklar başladı ve birçok Avrupa şehrinde de sürdürülüyor. Benzer olaylar geçmiş yıllarda da Yunanistan’da sıkça yaşanmıştı:
-         1985’te askeri darbe zamanını anma etkinliği sırasında 15 yaşındaki Michailis Kaltezas cinayeti
-         2003’te H. Maragkakis’in  polis kontrolünden kaçarken kafasından vurulması
-         2008’de Lefkimi’de 42 yaşındaki hamile bir yayanın eylem sırasında ölümü

Sorumlu polisler bu tür olaylarda kural olarak beraat ettiriliyorlar ve rahatlarına dokunulmuyor.
Devlet terörünün suçsuz kurbanları: Göçmenlerin dayak yemesi, karakollardaki tecavüzler, eylemlerin şiddet kullanılarak engellenmesi, “yanlışlıkla”
 
Çapraz ateş: Hepimize karşı ve her caddede, her şehirde, her ülkede karşılaştığımız iyi işleyen bir baskı sistemi.
 
Devlet şiddetinin yüzü tüm ülkelerde birbirine benziyor : 7 Ocak 2005’te Dessau polis karakolunda yanan göçmen Oury Jalloh’u hatırlıyoruz!
 
Polisin keyfiliği ve gücü dalga gibi büyüyor, buna karşı çıkıyoruz!
 
Polis bizim çocukları öldürürse, isyan kaçınılmaz olur!
 
Yunanistan’daki gözaltındaki ve yarali yoldaşlarımızla dayanışıyoruz!

Yunanistan Konsolosluğu İşgali

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder