17 Aralık 2008 Çarşamba

İSYAN SÜRÜYOR

16.12.2008, Salı

İsyan sürüyor

Ticari basın en azından İsviçre’dekiler Yunanistan’daki olaylara ilgisini kaybetmiş görünürken, orada okulların, belediyelerin,TV ve radyo istasyonlarının işgali gibi karışıklıklar ve protestolar dinmeden devam ediyor. Somut politik talepler de artan br biçimde dile getiriliyor. Katılımcıların kendileri ve anketler gibi Yunanistan toplumunun büyük çoğunluğu da artık spontane bir öfke ve üzüntüden söz etmiyorlar. Bunun yerine olayları bir halk ayaklanması olarak görüyorlar.
Olaylar hızlanıyor

Derin çatışmalar yoğunluğunu biraz kaybetmiş olsa da farklı Yunan şehirlerinde sokak protestoları devam ediyor ve sürekli polisle çarpışılıyor. Protestoların amaçları da değişmiş görünüyor. Birçok eylem çıkış noktası olarak karakolları, mahkemeleri ve hapishaneleri alıyor ve oralarda göz altına alınanlarla dayanışmalarını gösteriyor ve aynı zamanda da polise karşı eylem yapıyorlar. Ama ayrıca sınır dışı edilmeyi bekleyenlerin olduğu hapishanelere de sınır dışı edilmelere son verilmesi için gidip eylem yapıyorlar.

Atina’nın farklı semtlerinde protestoları koordine etmek ve ortak talepleri formule etmek için yerel inisiyatifler oluşturuldu. Örneğin bugün Eksarhia’da merkez polis karakolunun önünde bir toplantı vardı ve talebi polisin semti terk etmesiydi. Benzer eylemler ayrıca Brahami, Sepolia, Petralona, Nea Ionia ve Dafni semtlerinde de yapıldı.

15 aralık pazartesi öğrenciler ve üniversiteliler Atina merkez polis karakolunun önünde oturma eylemi yaptılar. Protesto barışçıl olarak planlanmıştı ama sonradan kızıştı. Birçok görgü tanığı polis güçlerinin zinciri bozmaya çalıştıklarını ve araç olarak da göz yaşartıcı gaz kullandıklarını bunun da yeni bir çatışmayı alevlendirdiğini söyluyor. Sonraki raporlar ise bu çatışma esnasında öğrencilere karşı vahşi birçok saldırının gerçekleştiğini bildiriyor.

Yargı da dikkatlice harekete geçiyor. Pazartesi günü (15 aralık) geçen haftaki kuvvetli çatışmalarda gözaltına alınan ilk tutuklular tutuklama hakiminin önüne çıkarıldı. İlk tahminlere göre ki bu veriler de birkaç gün öncesine ait protestoların başladığı 6 aralıktan beri 200’den fazla gözaltından ve 70’in üstünde yaralıdan bahsediliyor. Açıkça görüne o ki yargı sıfır tolerans ve ağır kararlar vererek protestolara korku dalgası yayarak polise destek olma çabasında. Bu durum Kozani’deki bir tutuklama hakimin konuşmasında da doğrulandı : Polis sizinle daha fazla uğraşamaz-bunu biz yapacağız.

….

İşgaller devam ediyor

Yunanistan Öğretmenler Derneği (OLME) şu anda öğrenciler tarafından işgal edilmiş 400 okuldan ve ek olarak birçok üniversiteden bahsediyor. Hükümet ise buna karşılık işgal altındaki sadece 100 enstitüyü doğruladı. İşgalcilerin yaptığı sayısız açıklamalar protestoların devamını istiyor ve açık politik talepleri dile getiriyor. Atina’daki “İktisat ve Ekonomi Okulu” öğrencileri de öyle :

Hiçbir şeyin belirli olmadığı bir günün şafağındayız. Yıllardan beri
devam eden kesinlikten sonra, bundan daha özgürleştirici ne olabilir?
15 yaşında bir çocuğun suikastı, dünyayı ters yüz edecek güçte bir
yerinden-etmenin gerçekleştiği andı. Bir gün daha görmeye tahammül
etmeyen bir yerinden-etme; öyle ki birçok kişi aynı anda şunu düşündü:
"Buraya kadar, bir adım daha değil; her şey değişmeli ve biz
değiştireceğiz". Alex'in olümünün intikamı bu dünyada uyanmaya
zorlandığımız her günün intikamına dönüştü. Ve çok zor gibi görünen
şeyin, çok basit olduğu görüldü.

Olan buydu, elde olan bu. Korktuğumuz bir şey varsa, o da normale
dönüştür. Çünkü ışıyan gündeki kentlerimizin harap ve yağmalanmış
sokaklarında sadece öfkemizin aşikar sonuçlarını değil, yaşamaya
başlama olanağını görüyoruz. Artık yapacak bir şeyimiz yok, bu olanağı
üstlenip; yaratıcılığımızı, arzularımızı maddileştirme gücümüzü,
Gerçek'i tefekkür etme değil yaratma gücümüzü gündelik yaşam alanında
temellendirerek, onu bir yaşam deneyimine dönüştürmek dışında. Bu
bizim yaşamsal alanımız. Geride kalan her şey ölüdür.

Televizyon ve radyo istasyonlarının işgallerinde bu tür açıklamalar okundu ve geniş bir kitlenin haberdar olması sağlandı. Bugün Atina İndymedia’sına göre devlet kanalı NET aktivistler tarafından birkaç dakikalığına işgal edildi. İşgal sırasında öğrencilerin resimleri ve “İZLEMEYİ BIRAK-HERKES SOKAKLARA!” yazılı bir pankart kameralara yansıdı.

….

Uluslararası Dayanışma Dalgası

Yunanistan’daki olaylar dünya çapında insanları sokaklara döktü. Bunun yanında polisle şiddetli çatışmalar Roma’da, Madrid’de, Barcelona ve Kopenag’da gerçekleşti. Londra, Berlin, Venedik ve Bolonya’da geçen hafta kısa süreliğine Yunanistan Konsoloslukları işgal/bloke edildi. Önümüzdeki günlerde başlıca eylemler Bern’de, birçok Alman şehrinde, Dublin’de, Edinburg’da, ve birçok Fransız şehrinde, Glasgow, Leeds, Melbörn, Moskova, New Castle, New York, Sofya ve St. Petersburg’da bekleniyor. Önümzdeki cumartesi(20 aralık) dünya çapında eylem günü olarak duyuruldu.

Kaynaklar
alexisg.blogsport.de
emeutes.wordpress.com
Feature bei Indymedia Deutschland
occupiedlondon.org
tearsandangergreece.blogsport.de
Occupation of Saint Dimitrios City Hall (Athens)
Occupation of Halandri old City Hall (Athens)
Occupation of Ioannina City Hall (Ioannina)

Orijinal kaynak : http://contrainfo.twoday.net/stories/5393061/ (kısaltılarak çevilmiştir)
Ceviri: tpr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder