18 Aralık 2008 Perşembe

İşçiler Sendika Binasını İşgal Ettiler.

17 aralık 2008

atina'daki general confederation of greek workers (gsee) sendikası binasının bugün sabah 8'de işçiler tarafından işgali ile devam etmektedir. binayı işgal eden işçiler amaçlarının ayaklanmayı "yüzü maskeli 500 kişinin saldırganlığı olarak gösteren ve işçilerin ayaklanmaya katılmadığını iddia eden basının çığırtkanlığını çürütmek olduğunu" açıklarken binayı da "işçilerin kurtarılmış bölgesi" ilan ettiler. binaya "işçilerin öz-örgütlülüğü patronların mezarı olacak" yazan dev bir pankart aşan işçilerin bildirileri ise şu şekilde:

tarihimizi ya kendimiz belirleyeceğiz ya da tarih biz olmadan belirlenecek.

biz, kol emeği işçileri, çalışanlar, işsizler, geçici işçiler, yerliler ya da göçmenler, pasif tv izleyicileri değiliz. alexandros grigoropoulos'un cumartesi gecesi katledilmesinden beri tüm gösterilere, polisle yaşanan çatışmalara, merkezlerin ve mahallelerin işgaline katıldık. şimdi ve yine çalışmayı ve günlük yükümlülüklerimizi öğrencilerle, üniversite öğrencileriyle ve kavgadaki diğer proleterlerle sokakları ele geçirmek için bırakmalıyız.

gsee binasını işgal etmeye karar verdik;

- işçilerin özgür ifade ve buluşma merkezine dönüştürmek için,

- tv ekranlarından işçiler çatışmaların mağduru olarak gösterilirken, yunanistan ve tüm dünyadaki kapitalist kriz medya ve onların yöneticileri tarafından tarafından 'doğa güçlerinin işi' gibi sunulan sayısız işten çıkarmalara öncülük ederken işçilerin çatışmalarda olmadığını, yaşananların 500 maskelinin çıkardığı olaylardan ibaret olduğunu iddia eden medya çığırtkanlığı kaynaklı miti ve diğer masalları çürütmek için,

- sendika bürokrasisinin ayaklanmanın baltalanmasındaki rolünü eleştirmek ve açığa çıkarmak için. gsee ve tüm sendika işleyişi, on yıllardır mücadeleleri baltalamak, bizim işgücümüzü parçalamak için pazarlamak, sömürü ve ücretli kölelik sistemini ebedileştirmek için bunu (sendika bürokrasisini) desteklediler. gsee'nin geçen çarşamba günü sergilediği duruş tam olarak şunu söylüyor: gsee, grevcilerin programlı gösterilerini iptal etti, insanların isyan virüsünden etkilenmesinden korkarak, insanların meydandan anında aceleyle dağıtılacağından emin olarak etkinliği sintagma meydanı'ndaki kısa bir toplanmayla erkenden durdurdu.

- bizim primlerimizle kurulan bu binayı, bu alanı ilk kez açmak, hep dışında tutulduğumuz bu alanı açmak için. tüm bu yıllar boyunca her çeşit kurtarıcımızın elindeki kaderimize inandık ve sonunda şerefimizi kaybetmeye son verdik. işçiler olarak yükümlülüklerimizi üzerimize almalıyız ve umutlarımızı akıl hocalarına, 'yetkili' temsilcilere vermeyi durdurmalıyız. buluşmak, birleşmek, karar vermek ve eylemek için kendi sesimizi kazanmalıyız. sabrettiğimiz yaygın saldırıya karşı. tek yol kolektif 'taban' direnişinin oluşturulması.

- işyerlerinde öz-örgütlülük ve dayanışma fikrini, mücadele komitelerini, kolektif taban yöntemini yaymak, bürokrat sendikacıları ortadan kaldırmak için.

yıllardır yoksulluğumuzu, pezevenkliği*, işyerindeki şiddeti içimize attık. iş kazası olarak adlandırılan sakat kalmaları ve ölümlerimizi saymaya alışkın hale geldik. öldürülen göçmenleri -sınıf kardeşlerimizi- görmezden gelmeye alıştırıldık. ödemelerimizi, damga pulu vergisini ve şimdi uzak bir hayal gibi hissettiğimiz emekliliğimizi güvence altına alma sıkıntısıyla yaşamaktan yorgunuz.

hayatlarımızı patronların ve sendika temsilcilerinin ellerine teslim etmemek için mücadele ediyoruz, aynı şekilde hiçbir tutuklu isyancıyı devletin ve yargı mekanizmasının eline terk etmeyeceğiz.

gözaltılar hemen serbest bırakılsın
tutuklananlara ceza verilmesin

kurtarılmış gsee binası işçi meclisi
17 aralık 2008, çarşamba

isyancı işçilerin genel meclisi

kaynak :

http://news.infoshop.org/article.php?story=20081217114151179

Turkcesi ekşi sozluk'ten alınmıştır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder